NORwear BERGEN black, 100% wool, windcutter

New product

Genuine Norwegian pattern, Bergen 100% wool with lining, windcutter. Tightening collar around the neck. Reinforced elbows. Download below. Black color with white pattern.

3 999 Kč

4 499 Kč tax incl.

-500 Kč

3 305 Kč tax excl.

3 Items in stock

Add to wishlist

Buy in one click

Three-layer Sweater with Windcutter lining

Very warm sweater in black, especially for 100% wool with lining. Model BERGEN NEPROFOUKNE and is water resistant due to the WINDCUTTER layer . It protects you from the unpleasant wind, rain and snow. This sweater has a higher drawstring at the neck so the wind does not have a chance! The collar is backed by a comfortable fleece, so it is also suitable for you who have sensitive skin. Gentlemen will also appreciate the reinforced panels under the elbows and pulling down the underside of the sweater. The zipper closes at the neck. At home you can hang a sweater behind a practical loop. Two side zip pockets are a matter of course. The sweater is suitable for hiking, you will use it from autumn to spring. It is worn as a top layer and in frost is a good base of clothing under the winter jacket.

Functional wear NORwear

Already at our beginnings in 1972, we were inspired by nature and created the first collection of sweaters and clothing from Icelandic wool. Dynamic development has brought us from Iceland to Norway, where we have been with local designers and laid the foundation for a modern Nordic-style collection linking to the rich tradition of Norwegian designs. Today we produce from the latest materials, colors and cuts functional clothing for sport and tourism, meeting the harsh and changing conditions at competitive prices on the Czech market.

material 100% wool
Windcutter 1
rozepínání half-zip
pockets 2 pockets
hood 0
norwegian pattern 1
cut unisex

Reviews

Grade 
2016-11-28 18:17:05
Odolný hřejivec

Tento svetr mám čtvrtým rokem. Nosím ho od podzimu do jara a, když je ošklivo, i v létě. Tahám ho snad všude. Od velehor po mořské pláně. Zažil a hlavně přežil se mnou hluboké mrazy, dlouhá sychravo a mlhy, deště, chumelenice, orkány, mořské bouře, kouř stovek ohňů.... a stále drží. Vše čím si prošel je na něm, pravda, vidět, ale funkční outdoorové obdoby tohle vydržely tak dvě sezony. Přitom se v něm dá bez pocení sedět ve vytopené místnosti. Když hodně mrzne nebo silně lije, chce to něco přes něj. Jediné dva nedostatky jsem shledal v švech podšívky v rukávech (rády povolují) a zipy kapes a límce korodují a je třeba je čistit, jinak se kousnou. Skvělí svetr do města i divočiny, schopný dobře obstát i v extrémech, a k tomu navíc i fešný. I přes vyšší cenu je poměr cena/výkon hrubě na straně výkonu.

  • 1 out of 1 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

NORwear BERGEN black, 100% wool, windcutter

NORwear BERGEN black, 100% wool, windcutter

Genuine Norwegian pattern, Bergen 100% wool with lining, windcutter. Tightening collar around the neck. Reinforced elbows. Download below. Black color with white pattern.

Accessories